See aate on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "aatteellinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "aatteeton"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "-aatteinen"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatehistoria"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatejärjestelmä"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatekilpailu"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aateliike"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatemaailma"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatepiiri"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aaterakennelma"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aaterikkaus"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatesisar"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatesuunta"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatetoveri"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aateveli"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "aatevirtaus"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "heimoaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "hippiaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "juche-aate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "kansallisuusaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "luonnonsuojeluaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "olympia-aate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "osuustoiminta-aate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "periaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "perusaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "raittiusaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "rauhanaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "suomalaisuusaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "työväenaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "valistusaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "vallankumousaate"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "vapaudenaate"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "e",
"alt1": "aat-"
},
"expansion": "aat- + -e",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Gustaf Erik Eurén",
"in": "1860",
"nat": "Finnish",
"occ": "teacher and linguist",
"w": "fi:"
},
"expansion": "Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén in 1860",
"name": "coin"
}
],
"etymology_text": "Derived from aatella, a dialectal variant of ajatella (“to think”); aat- + -e. Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén in 1860, based on a dialectal word meaning \"sign, symptom, omen\".",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aate",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aate",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aattein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aate",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aate",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aa",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "75 25",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "76 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "71 29",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -e",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "81 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "90 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ideology (doctrine, body of ideas)"
],
"id": "en-aate-fi-noun-8EM4kr0S",
"links": [
[
"ideology",
"ideology"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ideologia"
}
]
},
{
"glosses": [
"idea (conception in the mind of something to be done)"
],
"id": "en-aate-fi-noun-S69KH0QK",
"links": [
[
"idea",
"idea"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ajatus"
},
{
"word": "idea"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːteˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːt̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑːte"
}
],
"word": "aate"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "kdj",
"2": "noun"
},
"expansion": "aate",
"name": "head"
}
],
"lang": "Karamojong",
"lang_code": "kdj",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Karamojong entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "kdj",
"name": "Cattle",
"orig": "kdj:Cattle",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "kdj",
"name": "Female animals",
"orig": "kdj:Female animals",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"cow"
],
"id": "en-aate-kdj-noun-vrE0dUkQ",
"links": [
[
"cow",
"cow"
]
]
}
],
"word": "aate"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish coinages",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms coined by Gustaf Erik Eurén",
"Finnish terms suffixed with -e",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːte",
"Rhymes:Finnish/ɑːte/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "aatteellinen"
},
{
"word": "aatteeton"
},
{
"word": "-aatteinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatehistoria"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatejärjestelmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatekilpailu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aateliike"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatemaailma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatepiiri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aaterakennelma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aaterikkaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatesisar"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatesuunta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatetoveri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aateveli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aatevirtaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "heimoaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hippiaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juche-aate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kansallisuusaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luonnonsuojeluaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "olympia-aate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "osuustoiminta-aate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "periaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "perusaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "raittiusaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rauhanaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suomalaisuusaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "työväenaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valistusaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vallankumousaate"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vapaudenaate"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "e",
"alt1": "aat-"
},
"expansion": "aat- + -e",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Gustaf Erik Eurén",
"in": "1860",
"nat": "Finnish",
"occ": "teacher and linguist",
"w": "fi:"
},
"expansion": "Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén in 1860",
"name": "coin"
}
],
"etymology_text": "Derived from aatella, a dialectal variant of ajatella (“to think”); aat- + -e. Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén in 1860, based on a dialectal word meaning \"sign, symptom, omen\".",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aate",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aate",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aattein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aate",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aate",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aa",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ideology (doctrine, body of ideas)"
],
"links": [
[
"ideology",
"ideology"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ideologia"
}
]
},
{
"glosses": [
"idea (conception in the mind of something to be done)"
],
"links": [
[
"idea",
"idea"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ajatus"
},
{
"word": "idea"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːteˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːt̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑːte"
}
],
"word": "aate"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "kdj",
"2": "noun"
},
"expansion": "aate",
"name": "head"
}
],
"lang": "Karamojong",
"lang_code": "kdj",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Karamojong entries with incorrect language header",
"Karamojong lemmas",
"Karamojong nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"kdj:Cattle",
"kdj:Female animals"
],
"glosses": [
"cow"
],
"links": [
[
"cow",
"cow"
]
]
}
],
"word": "aate"
}
Download raw JSONL data for aate meaning in All languages combined (22.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.